A hét gyógynövénye : a mezei zsurló
A zsurló egy olyan ősi gyógynövény, amely a dinoszauruszok koráig nyúlik vissza, azaz több mint 65 millió évre, de egyes kutatók azt állítják, hogy 300 millió évvel ezelőtt bújt ki először a földből. Ez azonban sokak szerint csak legenda.
Népies nevei sokatmondóak: a kannamosó, súrolófű vagy ólomsimítófű elnevezést például azért kaphatta, mert kovasav tartalma miatt a nemesfémből készült tárgyak, edények súrolására is előszeretettel használták. Egyéb elnevezései: bábaguzsaly, zsurlófű, békarokka, békalábfű, sikárlófű, cindrót, Székelyföldön pedig fentőfűként emlegeti a nép.
Az ókorban szinte legendás volt a mezei zsurló vérzést csillapító hatása. Úgy gondolták, elég a növény szárát kézbe venni, hogy elállítsa a vérzést. A kolostori orvoslásban is sokra tartották, a középkorban többek között köhögés és köszvény ellen javallották, de gyomorfekély, orr- és fülvérzés esetén is sikeresen alkalmazták
Fontos a növény megkülönböztetése a mérgező mocsári zsurlótól. (A mezei zsurló szára barázdált, az oldalhajtások négyélőek, felületük érdes , míg a mocsári zsurló ágai egyenletes, selymes felületűek. A mezei zsurlónál az oldalágak világosak, sárgás barnák, míg a mocsári zsurlónál feketésbarnák. A mezei zsurló ágai tömörek, a központi ürege nagyobb a mocsári zsurlóénál, a főszár átmérőjének körülbelül a negyede a központi üreg átmérője . A mocsári zsurló szárai üregesebbnek hatnak, a központi üreg a szár átmérőjének a felénél kisebb)
Nyár közepétől gyűjthető a növény. Leveleiből készült főzet fogyasztásra, öblögetésre, lemosásra, borogatásra egyaránt alkalmat. Alkoholos kivonatot is készíthetünk.
Hatásai :Hűtő vértisztító, vízhajtó. A test különböző részein képződött köveket,meszesedéseket oldja. Izzasztó hatású, vérzéscsillapító és fertőtlenítő. A bélfal végigsúrolásával kipucolja a gyomor és a béltraktus szennyeződéseit, a pangó bélsarat. Tisztítja a hasnyálmirigyet és a májat.
Közismert húgyúti fertőtlenítő. Szövetközti pangást képes felszámolni. Rendszeres fogyasztása csökkenti a mellkasi folyadékgyülemet és a gyenge szív miatt kialakuló tüdővizenyőt, utóbbi esetben javasolt a szíverősítő galagonyával együtt fogyasztani.
Főzete illetve borogatásként hatásos reumás panaszok kezelésében. Hámosít, sebgyógyít. A helyi gyulladásokat, szűnni nem akaró vérzéseket csillapítja, pl.orrvérzés esetén jó hatású az orrnyeregre vagy homlokra pakolt friss növényből készült borogatás.
TBC esetén igen javallt, segíti a tüdő gyógyulását, kimossa belőle a beteg gócokat. A daganatok kezelésénél aranytartalmának köszönhetően igen jó eredménnyel használható.
Kúraszerű alkalmazása csökkenti a magas vérnyomást. Áldásos hatású női kismedencei szerveknél is. Csökkenti a kóros vérzéseket, hüvely nyálkahártya gyulladásnál főzetének intim zuhanyként való használata javallt egy hónapig heti rendszerességgel.
Energetikai hatása : a szelet fokozza, a tüzet és a vizet csökkenti.
Lélektani hatásai : tisztára mossa a gondolatokat a felhalmozódott indulatoktól, segíti a belátás képességét, erősíti a mérlegelő képességet, könnyíti a döntéshozatalt. Fokozza az életerőt a nyomasztó élmények kiürülésének segítésével.
Ellenjavallt kiszáradás fokozott veszélye miatt gyermekeknél, állapotos szoptató nőknél és idős kiszáradt betegeknél.
